مزایای-اسباب-کشی-شخصی

 ریشه‌های استرس در اسباب‌کشی را بشناسید 

به دلیل فشار کاری زیادی که اسباب کشی دارد و همچنین تغییر در محل زندگی و کمبود وقتی که ساکنان تهران تجربه می‌کنند، اسباب کشی بدون کارتن اسباب کشی برای بعض افراد به یک مساله‌ی بسیار استرس‌زا تبدیل شده است. 

ریشه‌های اصلی استرس اسباب کشی حس کمبود وقت کافی و تنها بودن و غرق شدن در بین کارهای خیلی زیادی است که برای اثاث‌کشی باید انجام شود. 

به عبارت دیگر اگر نتوانیم از دیگران کمک بگیریم تنها راهی که برای کاهش فشار روانی وجود دارد مدیریت زمان است و تا زمانی که جهت مدیریت زمان برنامه‌ی مشخصی وجود نداشته باشد، کاهش استرس اتفاق نخواهد افتاد. 

برنامه ریزی کنید و چک لیست داشته باشید 

از راهکارهای افزایش آرامش، داشتن برنامه‌ریزی است، هر قدر که زمان کمتری در اختیار باشد و کمکی برای بسته‌بندی وسایل وجود نداشته باشد برنامه‌ریزی باید جدی‌تر گرفته شود 

منظور از برنامه‌ریزی برای اسباب‌کشی این نیست که برای امور در یک روز خاص، ساعت مشخص شود، این نوع برنامه‌ریزی معمولا محکوم به شکست است و فقط باعث می‌شود که از برنامه‌ریزی به کلی دلسرد شوید. 

منظور از برنامه‌ریزی تهیه لیستی از فعالیت‌های دارای اولویت بالای پیش‌رو است و باید در مثلا سه روز آینده انجام شوند و تا حدود زیادی تکمیل شوند.  

کارهای نیمه تمام بسیاری که در ذهنمان مرور می‌شوند فشار روانی خیلی زیادی را به ما وارد خواهند کرد. مکتوب کردن امور ضروری باعث کاهش استرس اسباب کشی می‌گردد. 

بعد از مکتوب کردن با ایجاد یک چک لیست می‌توانیم روند پیشرفت امور و کارهایی که هنوز انجام نشده‌اند را داشته باشیم. 

جعبه
جعبه

از ملزومات مناسب برای اسباب‌کشی استفاده کنید 

خرید یک کارتن ارزان حس خوبی ایجاد میکند اما کارتن‌های ارزان پستی برای حمل اثاث طراحی نشده‌اند و برای حمل وسایل سنگین باید از کارتن‌های پنج لایه استفاده شود. 

تصور کنید تمام روز اسباب‌کشی استرس خیلی زیادی را تجربه کنید که نکند وسایل شکستنی از جعبه بریزد یا سالم به خانه‌ی جدید نرسند. 

همه ما علاقه داریم که هر کاری را با قیمت ارزانتری به اتمام برسانیم اما اگر برای بسته‌بندی وسایل از تجهیزات مناسبی استفاده نکنیم مطمئنا استرس اسباب‌کشی را افزایش داده‌ایم. 

دسته ای وسایل بسته‌بندی جهت ضد ضربه شدن، مناسب هستند و باعث می‌شود ریسک آسیب دیدن وسایل به شدت کاهش یابد و نگرانی و استرس را کاهش خواهند داد. شاید لوازم بسته‌بندی ارزان در لحظه حس برنده بودن بدهند اما در صورت ایجاد خسارت، بار روانی زیادی را وارد خواهند کرد. 

از کارتن مخصوص تحمل وزن بالا استفاده شود 

کارتن‌های چندبار استفاده شده و ضعیف در روز اثاث‌کشی ممکن است مشکل ایجاد کنند. همه‌ی کارتن‌ها تحمل وزن زیاد را ندارند و در صورتی که وزن وسیله‌ای زیاد باشد حتی ممکن است انتهای جعبه باز شود و وسایل داخلش آسیب ببینند و در دلهره و اضطراب‌های اسباب‌کشی، دردسری اضافه شود و استرس اسباب کشی را افزایش دهد. 

بدنه کارتن‌ها ظاهر یکسانی دارند اما فقط بعضی از کارتن‌ها تحمل ضربه و وزن بالا را دارند، برای تشخیص این نکته کافی است برای خرید کارتن به مراکزی مراجعه شود که مانند الو کارتن، جعبه‌های پنج لایه مخصوص اسباب کشی ارائه می‌دهند. 

اولویت‌بندی درستی داشته باشید 

اولویت اشتباه امور اسباب‌کشی باعث تجربه استرس اسباب کشی شدیدی خواهد شد زیرا وسایلی که آسیب‌پذیر هستند باید با عجله و بی‌دقتی بسته‌بندی شوند و هم در زمان بسته‌بندی و هم در روز اثاث‌کشی به شدت حس بد ایجاد خواهد کرد. 

در زمان آمادگی برای اسباب کشی، اولویت اول باید کاهش وسایل اضافه و غیر ضرور باشد و اولویت بسته‌بندی باید برای وسایلی باشد که قیمت بیشتری دارند و بسته‌بندی آنها نیاز به تجهیزات و دقت و حوصله بیشتری دارد. برای مثال بین بسته‌بندی وسایل شکستنی خرده‌ریز و بسته‌بندی لباس‌ها، اولویت با وسایل شکستنی است زیرا باید برای آنها اقلام بسته‌بندی ضد ضربه و کارتن‌پنج لایه تهیه شود و با حوصله بیشتری بسته‌بندی شوند یا بسته‌بندی مواد غذایی باید در آخرین اولویت قرار بگیرند. 

نحوه-خرید-کارتن-نو
نحوه-خرید-کارتن-نو

حذف سریع وسایل غیرضروری 

در هر خانه وسایل غیر ضروری و بلااستفاده زیادی وجود دارد، خصوصا اگر خانه‌ی جدید از خانه‌ی فعلی کوچک‌تر باشد، باید وسایل غیر ضروری حذف شوند.  

عدم حذف سریع وسایل ضروری باعث می‌شود همواره تصور شود کارهای خیلی زیادی هنوز مانده است و این استرس اسباب کشی و آشفتگی ذهنی را خیلی افزایش می‌دهد. 

متاسفانه بعضی افراد در دوریختن وسایلی که حتی استفاده از آنها غیرممکن است، مشکل جدی دارند، نام این اختلال، احتکار اجباری یا اختلال ذخیره‌سازی است. اگر در خانه فردی با این ویژگی وجود داشته باشد اسباب کشی بسیار سخت خواهد شد و توصیه می‌شود به هیچ‌عنوان وقت خود را برای بحث با این افراد صرف نکنید، زیرا بدون هیچ نتیجه‌ای تنها زمان از بین می‌رود.  

بهتر است در چنین شرایطی وسایل بلااستفاده شناسایی و جداسازی شود که جلوی دست و پا نباشند تا میزان استرس کاهش یابد. 

وسایل شکستنی غیرکاربردی را سریعا حذف کنید 

بسته‌بندی وسایل شکستنی وقت و انرژی بیشتری نیاز دارد و همچنین نیاز به نایلون حبابدار دارد. به ازای هر وسیله شکستنی صرف زمان و هزینه نیاز است به همین دلیل توصیه می‌شود فقط وسایل شکستنی‌ای نگه داشته شوند که واقعا ارزش وقتی که بسته‌بندی آنها میگیرد را داشته باشند.  

برای مثال بسیاری از مواد خوراکی از ادویه گرفته تا شور و ترشی و آبغوره در ظروف شیشه‌ای نگهداری می‌شوند و هیچ لزومی ندارد که حتما در ظروف شیشه‌ای نگهداری شوند. سعی شود چند ماه مانده به اسباب کشی تمام ظروف شیشه‌ای غیرضروری آشپزخانه حذف گردد. 

تکلیف اسناد جواهرات و وسایل قیمتی مشخص شود 

یکی از مسائلی که استرس اسباب کشی را در روز حمل اثاث زیاد می‌کند حفظ وسایل قیمتی و اسناد و جواهرات است. مسئولیت تمام وسایل گرانبهای شما فقط با شخص شماست و اگر در روز جابجایی هر مشکل یا مفقودی‌ای ایجاد شود جز شما هیچ‌کسی مقصر نیست! به همین دلیل توصیه می‌شود از چند ماه قبل از اسباب‌کشی تصمیم گرفته شود که وسایل قیمتی و اسناد موقتا کجا نگهداری شوند تا از هر مشکل و استرس و مفقودی‌ای پیشگیری شود. 

یافتن شرکت حمل بار خوب  

فکر کردن به این موضوع که کارگران شرکت باربری وسایل را با بی‌احتیاطی حمل می‌کنند و به آنها آسیب وارد می‌کنند یکی از مواردی که استرس و فشار روانی خیلی زیادی به افراد درگیر اسباب کشی وارد می‌کند. 

در درجه اول یک بسته‌بندی خوب و اصولی است که بسیاری از این نگرانی‌ها را کاهش خواهد داد. هر قدر در انتخاب کارتن مرغوب و بسته‌بندی اصولی دقت بیشتری داشته باشیم ، استرس اسباب کشی کاهش خواهد و برعکس. 

و در ادامه انتخاب شرکت حمل بار مناسب مانند انتخاب ملزومات مناسب، ضامن حفظ سلامت وسایل گرانقیمت خانه خواهد بود. در انتخاب مرکز حمل بار باید نهایت دقت و سختگیری را داشت و تحقیقات لازم صورت بگیرد. 

شناخت فروشگاه کارتن خالی
شناخت فروشگاه کارتن خالی

برای سلامت جسمانی خود برنامه‌ای داشته باشید 

کمبود مواد مغذی و ویتامین‌هایی خاص باعث می‌شود توان تحمل، کاهش یابد و با هر اتفاق کوچکی زودتر عصبانی و تحریک‌پذیر شویم و در نهایت استرس بیشتری را تجربه نماییم. 

با فشار کاری‌ای که اسباب کشی دارد توصیه می‌شود با مشورت پزشک، از چندماه قبل از روز اسباب کشی مکمل‌های مورد نیاز استفاده شوند تا توان جسمانی تحمل فعالیت‌های سنگین اثاث‌کشی وجود داشته باشد. 

همینقدر که در روز اسباب‌کشی از زانو درد یا کمر درد یا درد مفاصل و یا ضعف و بیحالی نتوانیم امور را در دست بگیریم استرس اسباب کشی را افزایش می‌دهد. 

نتیجه‌گیری 

راهکارهای بسیار زیادی برای کاهش استرس اسباب کشی وجود دارد که در این مطلب به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره شد. توصیه می‌شود برای کاهش استرس از چند ماه قبل از اسباب کشی برنامه ریزی و اولویت‌بندی صورت بگیرد تا با مدیریت زمان وقت زیادی صرف اموری غیر ضروری نشود. 

همچنین استفاده از ملزومات اسباب کشی با کیفیت هم در کاهش استرس و حفظ سلامت وسایل موثر هستند. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *